уторак, 11. фебруар 2025.

X Salon vina Kragujevac

 


Deseti jubilarni Salon vina Kragujevac biće održan 28. i 29. marta 2025. godine, u Kongresnom centru hotela “Kragujevac”. Ovaj prestižni događaj, u organizaciji Vinskog viteškog reda Šumadije, okuplja najpoznatije vinarije iz Srbije i jugoistočne Evrope, kao i profesionalne kupce, ljubitelje vina i sve zainteresovane za vinsku kulturu.




Program salona:

  • 28. mart (15:00 – 21:00) – Poslovni susreti vinara i profesionalnih kupaca, uz prezentacije, degustacije i radionice. Ovaj dan je posvećen izložbenim i poslovnim susretima, kako bi se vinari povezali sa kupcima iz sektora distribucije, retaila i HoReCa.
  • 29. mart (12:00 – 20:00) – Dan ljubitelja vina, sa brojnim degustacijama i radionicama. Posetioci će uživati u edukativnim sadržajima, učenje o slaganju vina i hrane, kao i zabavi uz dobru muziku.

Na salonu će učestvovati i proizvođači vinske opreme, enoloških sredstava, kao i domaći proizvođači hrane, maslinovog ulja, sireva i suhomesnatih proizvoda, čineći ovu manifestaciju pravi gastronomski raj.

Nagrada za doprinos vinskom turizmu
U saradnji sa Online magazinom Vino.Rs i Centrom za razvoj vinskog turizma, biće dodeljena godišnja nagrada za “Najveći doprinos vinskom turizmu”.

Podrška organizaciji
Salon vina Kragujevac podržavaju Privredna komora Srbije, Grad Kragujevac, Gradska Turistička Organizacija Kragujevac, kao i profesionalne asocijacije kao što su Wine Expert KragujevacUdruženje somelijera Srbije (SERSA) i Online magazin VINO.RS. Partner ove godine ponovo je RIEDEL the Wine Glass Company.




Prijava za učešće izlagača je već dostupna na zvaničnom sajtu salona. Detaljan program manifestacije biće uskoro objavljen, a organizatori pozivaju sve ljubitelje i profesionalce iz vinske industrije da se pridruže ovom značajnom događaju.

уторак, 4. фебруар 2025.

VIII Vinski festival u Domu kulture i sportova Obrenovac

 


Prvog februara 2025.godine u holu Sportsko-kulturni centar Obrenovac održan je tradicionalni festival vina, osmi po redu.

Lep, sunčan dan bio je kao stvoren za jednu lepu tradiciju. 


Pratim ovaj festival od osnivanja 2017, sa nekim opravdanim izostancima i radujem mu se. Ove godine se održava u novom prostoru i bez sponzora. Od 14-20 časova posetioci su, u okviru Doma kulture Obrenovac, u holu objekta, površine 170 metara kvadratnih, imali priliku da probaju i kupe vrhunske sireve (Belgrader, Carski sir (sa aromama oraha, čokolade, višanja, belog i crnog tartufa, meda, ruzmarina, anisa, aronije), Sirana Jovanović, Sirevi Tadić, Sir art-radionica sireva), suvemesne proizvode, zanatska piva Zzapi i sokove od maline, različita hladnoceđena ulja Krstanošić (delo Vladimira (41), nekadašnji profesor tambure u muzičkoj školi iz Kikinde i to od bundeve, crnog kima, kikirikija, maka, ludaje, lana, uljane repice…) i probrana vina srpskih vinarija koja izlaze iz šablona (Vinarija Simić, Deurić, Mitrović, Mačkov podrum, Podrum Milojević, Vinarija Kalem, Vinarija Bada, Trivanović). U holu pažnju privlače umetnički izrađene kobaltne pločice sa motivima u pozlati. A sada da vam predstavimo par noviteta i za nas.


Porodica Simić je godinama uzgajala kupine i maline na sopstvenom gazdinstvu u Drenči, kod Aleksandrovca. Vino su proizvodili za svoje potrebe da bi proizvodnju za prodaju započeli  2012. godine, kada su porodičnu vinariju registrovali. U vlasništvu imaju vinograde na 4 hektara, od toga je 1 ha tamjanika, 1 ha kaberne, i na 2 ha šardone. Na 70 ari zasadili su  staru sortu „jagoda”. Ova stara autohtona sorta je skoro izumrla u Župi, ali se u posle vreme javljaju sve veći zasadi, tako da po rečima Miodraga Simića vraća joj se stari sjaj. Proizvode i vina od voća, većinom od jagodastog. Našu pažnju privukla je tamjanika sa dugom cvetnom, ali diskretnom završnicom, koju bismo pridružili starinskim kolačima poput vanilica i orasnica.



Vinarija Mitrović osnovao je 2021. godine dr Predrag Mitrović, koji obavlja i funkciju predsednika Udruženja proizvođača vina u Jablanačkom okrugu. Njegova porodica bavi se proizvodnjom vina više od sto godina. U minulim vremenima bili su pioniri bankarstva u Leskovcu, a kasnije su se bavili pekarstvom, mlinarstvom i silosima. Tradicionalno su imali vinograde i pravili vino za sopstvene potrebe i za prodaju u ograničenim količinama. Vinarija se smestila na ulazu u Leskovac, a godišnje proizvede više od 25.000 litara premijum vina koja nose pečat i kvalitet Vinaračko – milanovačkog vinogorja, Leskovačkog vinarskog rejona. Kako bi pri proizvodnji vina koristio i hladnu fermentacije iz Južne Afrike uvezao je tank i adekvatne kvasce. Hladna fermentacija počinje pri temperaturi od kojih 10°C, te se odigrava uporedo bez znatnog porasta temperature. Radi obezbeđenja usporene fermentacije upotrebljava se vinski kvasac sposoban za rast na niskim temperaturama. Iz njihove ponude izdvajamo crvena vina Simfonija i Imperija:

  •          Mitrović Simfonija 2021 kupaža prokupca 65% kaberne sovinjona 20% i merloa 15% , vino je rubin crvene boje, bistro, harmoničnog mirisa šumskog voća, trešnje i kasnog livadskog meda. Balans slasti i kiselina na ukusu pokazuje skladan i intenzivan voćni karakter vina. Punog je tela, vrlo sveže, sa obiljem zrelih tanina, dok je završnica duga, intenzivna i postojana sa prijatnim tonovima voća, začina i hrasta.
  •          Mitrović Imperijum 2020 je stoprocentni kaberne, intezivne rubin crvene boje sa blagim narandžastim odsjajem. U intezitivnom mirisu zrelog voća izdvajaju se note crne ribizle, kupine, jagode i crne trešnje, na koje se nadovezuju prijatni tonovi karamele, hrasta i žalfije.

Kod
Deurića smo probali sveža i ekstraktna bela vina: moravu i gevurctraminer (bez one otužne muskatne arome).



Kako struka nalaže degustaciju završavamo pivom Zzapi. U pitanju je nova kraft pivara iz Borče, koju su osnovale 3 žene i 2 muškarca. Posvetimo se malo njihovim pivima, vinoljupci neka ne zamere.

  •          Presedan je pale ale engleskog stila (ESB). ESB (Extra Special Bitter) koji u sebi krije stil koji je u isto vreme savršena ravnoteža i razigrani ples slasti Maris Otter slada i gorčine hmelja. U pitanju je tamno, nefiltrirano i nepasterizovano pivo herbalnog karaktera od  ječmenog i  pšeničnog slada, hmelj i selekcionisanih pivskih kvasaca
  •          Trimex je  India Pale Ale (IPA) svetlo, specijalno, nefiltrirano, nepasterizovano, voćkasto ejl pivo od ječmenog slada, ovsenih pahuljica, hmelja, sa selekcionisani pivski kvasac sa 6% alkohola.
  •          Zajedno, sa leve strane Dunava PILSNER Uzmite nemački pilsner i češki hmelj. Pilsner, svetlo, nefiltrirano, nepasterizovano pivo. Sastojci: voda, ječmeni slad, hmelj, selekcionisani pivski kvasac. Alkohol 4,5% vol.
  •          Breakpoint je novi engleski IPA recept koji poželjne tiole tokom fermentacije pušta na slobodu. U znak zahvalnosti za slobodu tioli pivu uzvraćaju notama manga, guave i marakuje i vodi vas u tropske vrtove. New England IPA (NEIPA)  je svetlo, jako, mutno, nefiltrirano, nepasterizovano ejl pivo sačinjeno od ječmenog slada, ovsenih i pšeničnih pahuljica, hmelja, sa selekcionisani pivskim kvascem. Ekstrakt 16,2%. Alkohol 6,5% vol.
  •          Komšiluk je irski crveni ejl, tamno, nefiltrirano, nepasterizovano pivo od ječemnog slada, pšeničnih pahuljica, hmelja, sa selekcionisanim pivskim kvascem. Ekstrakt: 10,8%, alkohol 4,5% vol.